Bóg i Lebanon.

Liban zajmuje bardzo ważne i niepodważalne miejsce w Biblii. Rozdział po rozdziale znajdujemy odniesienia, które ujawniają wieczną i nierozerwalną więź, która istnieje między Bogiem a Libanem.

Świadectwo Pisma Świętego, najwybitniejszej ze wszystkich ksiąg wiary ludzkości, jest wiecznie obecne w ludzkiej świadomości ludzi w każdym zakątku świata. A Liban, o którym jest mowa w Biblii siedemdziesiąt razy, pozostaje równie wiecznie obecny w ludzkiej świadomości, co sama Święta Księga.

To właśnie w Libanie Chrystus dokonał “pierwszego ze swoich cudownych znaków” i “w ten sposób objawił swoją chwałę” (J 2, 11). To właśnie w tym rozdziale podążamy śladami Chrystusa w Galilei, gdzie uczestniczył w weselu w Kanie (w południowym Libanie) i, na prośbę swojej matki, “przemienił wodę w wino”.

Najpierw odmówił, mówiąc: “Mój czas jeszcze nie nadszedł”, ale potem zaakceptował, zdając sobie sprawę, że rzeczywiście nadszedł czas, aby objawił się jako Bóg. To właśnie tutaj i tego dnia powstał Kościół Chrystusowy na ziemi, przekształcając celebrację weselną Kany w celebrację zbawienia dla całej ludzkości.

Również w południowym Libanie, w pobliżu Sydonu, Chrystus postanowił rozszerzyć swoją posługę zbawienia poza dom Izraela, aby stać się Zbawicielem wszechświata. Stało się to podczas jego spotkania z kobietą z Kanaanity (Libanu), która prosiła o Jego pomoc w imieniu wszystkich tych, którzy nie mają nadziei na zbawienie i na którą On odpowiedział: “Zostałem wysłany tylko do zagubionych owiec Izraela, nie jest właściwe zabieranie chleba dzieci i rzucanie go psom” – odpowiedziała. “Tak Panie, ale nawet psy zjadają okruchy, które spadają ze stołu ich mistrzów” (Mt 15, 21-28), (Mk 7, 24-30).

W tym momencie Bóg odpowiedział na pytanie Chananejczyka: “O, wielka kobieta jest twoją wiarą” i postanowił wziąć chleb przeznaczony dla dzieci Izraela i wypędzić go na cały świat do wszystkich narodów. Było tak, jakby Chrystus pamiętał o swoim fenickim pochodzeniu – poprzez Atalię, która była żoną Jorama, syna Jozafata, króla Judei, i córkę Izabeli, która była córką Ethbaala, króla Tyru – i wybrał rozpoczęcie Jego powszechnej misji zbawienia z tej samej ziemi.

Najpiękniejsza przemiana, postrzegana jako wydarzenie, w którym objęło się niebo i ziemia, wydarzyła się na górze Hermon w Libanie, znanej jako Jabal El Sheikh. Tam Chrystus został przemieniony. Jego twarz, świecąca równie błyskotliwie jak słońce, nagle ukazała się wszystkim jako wcielone światło Pana Niebios i Ziemi oraz Zbawiciela Ludzkości. Na tej górze w Libanie, z głosu w chmurach, przyszedł to chwalebne potwierdzenie dla wszystkich tych, którzy zaprzeczyli Chrystusowi jako Bogu: “To jest mój umiłowany Syn, w którym mi się podoba; wysłuchajcie Go”. (Jan 12:25), (Łk 9:28-43), (Mt 17:1-8).

Kiedy Chrystus posłał Swoich uczniów na świat, aby szerzyć Jego Słowo, to właśnie w Libanie – w parafii Marjayoun w Cezarei na Filipinach – przekazał Piotrowi klucze Kościoła, “klucze królestwa niebieskiego” (Mt 16, 13), (Mk 8, 27).

Wszystko to uczyniło z Libanu ziemię błogosławioną i świętą. Chrystus przeżył swoje najbardziej satysfakcjonujące, przyjemne i znaczące dni podczas swoich misji głoszenia kazań w Libanie. W przeciwieństwie do tego, zniósł gorycz wygnania jako dziecko, cierpienia prześladowań i wreszcie głęboki ból ukrzyżowania i śmierci w Palestynie.

Zapraszamy do Libanu, do kraju uświęconego obecnością Chrystusa, do kraju, w którym założono wczesny Kościół i w którym nieustające dźwięki jego dzwonów wciąż miesza się z wiecznymi i chwalebnymi śpiewami aniołów.

Ziemia i mieszkańcy Libanu otwierają swoje ramiona na Twoją wizytę i obiecują Ci ciepłe powitanie pod każdym względem. Zapraszamy do przyjazdu i powitania trzeciego tysiąclecia wśród zielonych gór i wzdłuż lśniącego morza. Przyjdź i podążaj śladami Chrystusa. Przyjdź i zrób duchową pielgrzymkę do Jego wielu sanktuariów i odnów swoją wiarę. A gdy wyjdziecie, zabierzcie ze sobą garść świętej ziemi libańskiej, aby pielęgnować ją jako znak wiecznych błogosławieństw Chrystusa w waszym domu.

W międzyczasie: Antonio Andary
Fundacja Maronite
Dyrektor ds. stosunków zagranicznych
Źródło: https://maronitefoundation.org/MaroniteFoundation/en/LebanonTheSacredLand

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *