Święta dolina

Aby odbyć podróż do historii biblijnej, nie ma takiego miejsca jak Liban, kraina bursztynu i kadzidła;

to Święta Dolina leży wzdłuż 35 kilometrów; od Cedrów Pańskich do Trypolisu. Było to schronienie wspólnoty maronickiej, która przybyła w połowie siódmego wieku i żyła razem: Patriarcha, mnisi, pustelnicy, ludzie i kościoły. Wszystko w dolinie przypomina walkę o zachowanie wiary. Zanim przybyli Maronici, klasztor w Qannoubine był, w siódmym wieku, miejscem, w którym spotykały się pustelnicy, zanim udali się do życia w odosobnieniu. To właśnie Theodore Wielki (379-395) założył ten klasztor i poświęcił go opiece Matki Bożej. Słowo Qannoubine jest pochodzenia greckiego i oznacza życie wspólnotowe.

Qannoubine pozostał przez cztery wieki, żywe centrum wspólnoty maronickiej. Komórki są wygrawerowane w skałach, a jej kościół jest pod patronatem Marii Panny, jak to było od czasu jej założenia. Znajdują się tam ikony z 25. i 26. wieku oraz dokumenty napisane w języku syryjskim i łacińskim.

W dolinie Kadiszy znajduje się również klasztor św. Antoine Kozhaya, który pochodzi z XII wieku. Jest chroniony przez anioły niebios. I chociaż tureccy żołnierze splądrowali ją w 1866 roku i zabrali jej cały majątek, wciąż można znaleźć jakieś sakralne szaty tkane złotą i srebrną nicią – cenny krośnierz i masowy paten ofiarowany przez królów Francji. Na paten możemy przeczytać następujący napis: “Oferowany do klasztoru w Kozhaya w 1100 roku. Klasztor został odrestaurowany w 1926 roku, tuż przy jaskiniach, w których mieszkali pustelnicy. Kościół jest wyrzeźbiony w skale”.

Również w tej dolinie, pierwsza maszyna drukarska w Libanie została zainstalowana w 1610 roku.

źródło:https://maronitefoundation.org/MaroniteFoundation/en/LebanonTheSacredLand/63

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *