spot_img

Apel do Państw Świata | Pilna pomoc dla Libanu!

 

Bejrut jest obecnie zniszczonym miastem. Doszło tam ostatnio do prawdziwej katastrofy z powodu tajemniczego wybuchu, który miał miejsce w porcie. Bejrut, określano zawsze ,,narzeczoną Wschodu” i latarnią morską Zachodu, obecnie jest owa narzeczona bardzo udręczona. To jest scena wojenna bez wojny. Nastąpiło zniszczenie i spustoszenie wszystkich jego ulic, dzielnic i domów. Dziesiątki obywateli straciło życie; tysiące zostało rannych; zniszczone zostały szpitale, kościoły, domy, instytucje, hotele, sklepy oraz różne instytucje publiczne i prywatne. Setki rodzin stało się bezdomnymi. Wszystko to ma miejsce, a państwo znajduje się w sytuacji bankructwa gospodarczego i finansowego, które sprawia, że nie jest w stanie poradzić sobie z tą ludzką i miejską katastrofą. Libańczycy są również w stanie ubóstwa i nędzy.

Kościół, który utworzył sieć pomocy humanitarnej na całym terytorium Libanu, znajduje się dziś przed nowym wielkim wyzwaniem, którego nie jest w stanie samodzielnie podjąć. Pozostaje jednocześnie w całkowitej solidarności z najuboższymi, rodzinami ofiar, rannymi i wysiedlonymi, i jest gotów przyjąć ich w swoich instytucjach

W imieniu Kościoła w Libanie dziękuję wszystkim państwom, które wyraziły gotowość do pomocy Bejrutowi, miastu zniszczonemu przez wybuch, i zwracam się do innych bratnich i siostrzanych krajów oraz do wielkich państw, a także do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu niezwłocznego zmobilizowania pomocy na ratowanie Bejrutu, bez żadnych względów politycznych, ponieważ to, co się stało, wykracza poza politykę i konflikty. Wzywam również organizacje charytatywne w różnych krajach do pomocy rodzinom libańskim, a w szczególności zamieszkałym w Bejrucie, aby mogły one wyleczyć swoje rany i odbudować swoje domy.

W ciągu ostatnich kilku lat Liban doświadczał kolejnych katastrof politycznych, zagrożenia bezpieczeństwa, problemów gospodarczych i finansowych, które wymagały interwencji w celu jego ratowania. Liban, który zaoferował światu alfabet, zasługuje na wsparcie ze strony swoich braci i przyjaciół, aby pomóc mu w odbudowie stolicy, poprzez natychmiastowe założenie “funduszu kontrolowanego przez ONZ” w celu zarządzania pomocą. Mówię do Państwa, ponieważ wiem, że kochacie Liban i że odpowiecie na to wezwanie. Mówię do Państwa, ponieważ wiem, jak bardzo chcecie, by Liban odzyskał swoją historyczną rolę w służbie ludzkości, demokracji i pokoju na Bliskim Wschodzie i na świecie.

Al-Diman, 5 sierpnia 2020 r

+ Kardynał Beszara Butros El-Rai
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu
Przewodniczący Rady Katolickich Patriarchów i Biskupów Libanu

Wybuch w porcie w Bejrucie

Sytuacja w Libanie staje się coraz bardziej dramatyczna.  Na dzień dzisiejszy jest ponad 200 ofiar śmiertelnych, około 6 tys. rannych, wciąż kilkadziesiąt osób zaginionych po eksplozji 2750 ton azotanu amonu przechowywanego w magazynach portu w Bejrucie. Przepełnione szpitale borykają się z brakiem miejsc. Ze strony rządu brak jest jakiejkolwiek pomocy, Libańczycy mogą liczyć tylko na pomoc z zagranicy. Maronicka Fundacja Misyjna uruchamia pomoc dla pogrążonych. Przeznaczyliśmy na ten cel już ponad 160 tys. złotych.

[fusion_youtube id=”https://youtu.be/z1OfHkd7pxs” alignment=”” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=””][/fusion_youtube]

Pomoc dla Libanu

Rachunek bankowy w PLN (złotych) dla darowizn:
PL 05 1090 2398 0000 0001 4374 0300
Maronicka Fundacja Misyjna
ul. św. Józefa 1/3, furta klasztorna
51-329 Wrocław
email: biuro@maronici.pl
BIC/SWIFT: WBKPPLPP

Modlimy się, aby Bóg błogosławił i wynagrodził wszystkim, którzy przyczyniają się do złagodzenie bólu ludzi cierpiących. Dziękujemy Wam za wszelki przejaw dobroci i serca.

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć
Wpisz własną kwotę
Wpisz swoje email
Wpisz imię i nazwisko

 

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości