Apel do Państw Świata | Pilna pomoc dla Libanu!

 

Bejrut jest obecnie zniszczonym miastem. Doszło tam ostatnio do prawdziwej katastrofy z powodu tajemniczego wybuchu, który miał miejsce w porcie. Bejrut, określano zawsze ,,narzeczoną Wschodu” i latarnią morską Zachodu, obecnie jest owa narzeczona bardzo udręczona. To jest scena wojenna bez wojny. Nastąpiło zniszczenie i spustoszenie wszystkich jego ulic, dzielnic i domów. Dziesiątki obywateli straciło życie; tysiące zostało rannych; zniszczone zostały szpitale, kościoły, domy, instytucje, hotele, sklepy oraz różne instytucje publiczne i prywatne. Setki rodzin stało się bezdomnymi. Wszystko to ma miejsce, a państwo znajduje się w sytuacji bankructwa gospodarczego i finansowego, które sprawia, że nie jest w stanie poradzić sobie z tą ludzką i miejską katastrofą. Libańczycy są również w stanie ubóstwa i nędzy.

Kościół, który utworzył sieć pomocy humanitarnej na całym terytorium Libanu, znajduje się dziś przed nowym wielkim wyzwaniem, którego nie jest w stanie samodzielnie podjąć. Pozostaje jednocześnie w całkowitej solidarności z najuboższymi, rodzinami ofiar, rannymi i wysiedlonymi, i jest gotów przyjąć ich w swoich instytucjach

W imieniu Kościoła w Libanie dziękuję wszystkim państwom, które wyraziły gotowość do pomocy Bejrutowi, miastu zniszczonemu przez wybuch, i zwracam się do innych bratnich i siostrzanych krajów oraz do wielkich państw, a także do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu niezwłocznego zmobilizowania pomocy na ratowanie Bejrutu, bez żadnych względów politycznych, ponieważ to, co się stało, wykracza poza politykę i konflikty. Wzywam również organizacje charytatywne w różnych krajach do pomocy rodzinom libańskim, a w szczególności zamieszkałym w Bejrucie, aby mogły one wyleczyć swoje rany i odbudować swoje domy.

W ciągu ostatnich kilku lat Liban doświadczał kolejnych katastrof politycznych, zagrożenia bezpieczeństwa, problemów gospodarczych i finansowych, które wymagały interwencji w celu jego ratowania. Liban, który zaoferował światu alfabet, zasługuje na wsparcie ze strony swoich braci i przyjaciół, aby pomóc mu w odbudowie stolicy, poprzez natychmiastowe założenie “funduszu kontrolowanego przez ONZ” w celu zarządzania pomocą. Mówię do Państwa, ponieważ wiem, że kochacie Liban i że odpowiecie na to wezwanie. Mówię do Państwa, ponieważ wiem, jak bardzo chcecie, by Liban odzyskał swoją historyczną rolę w służbie ludzkości, demokracji i pokoju na Bliskim Wschodzie i na świecie.

Al-Diman, 5 sierpnia 2020 r

+ Kardynał Beszara Butros El-Rai
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu
Przewodniczący Rady Katolickich Patriarchów i Biskupów Libanu

Wybuch w porcie w Bejrucie

Sytuacja w Libanie staje się coraz bardziej dramatyczna.  Na dzień dzisiejszy jest ponad 200 ofiar śmiertelnych, około 6 tys. rannych, wciąż kilkadziesiąt osób zaginionych po eksplozji 2750 ton azotanu amonu przechowywanego w magazynach portu w Bejrucie. Przepełnione szpitale borykają się z brakiem miejsc. Ze strony rządu brak jest jakiejkolwiek pomocy, Libańczycy mogą liczyć tylko na pomoc z zagranicy. Maronicka Fundacja Misyjna uruchamia pomoc dla pogrążonych. Przeznaczyliśmy na ten cel już ponad 160 tys. złotych.

Pomoc dla Libanu

Rachunek bankowy w PLN (złotych) dla darowizn:
PL 05 1090 2398 0000 0001 4374 0300
Maronicka Fundacja Misyjna
ul. św. Józefa 1/3, furta klasztorna
51-329 Wrocław
email: biuro@maronici.pl
BIC/SWIFT: WBKPPLPP

Modlimy się, aby Bóg błogosławił i wynagrodził wszystkim, którzy przyczyniają się do złagodzenie bólu ludzi cierpiących. Dziękujemy Wam za wszelki przejaw dobroci i serca.

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć
Wpisz własną kwotę
Wpisz swoje email

 

Wybrane dla Ciebie

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

- Komunikaty -
- Wesprzyj nas -
- Modlimy się za Ciebie! -

Wiadomości