Kilka słów o kościele maronickim

بعض الكلمات عن الكنيسة المارونية

Kościół maronicki jest Kościołem Katolickim obrządku wschodniego, w pełnej komunii ze Stolicą Apostolską. Maronici to katolicy obrządku zachodnio-syryjskiego. Zamieszkują Liban, Syrię, Palestynę, Egipt i Cypr, a także szeroko pojętą diasporę.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, szczególnie zespołom Christian Media Center Custodia Terrae Sanctae.

POCHODZENIE KOŚCIOŁA MARONICKIEGO

Maronici zawdzięczają swoje imię św. Maronowi. W starożytnych dokumentach syryjskich możemy odczytać następujące słowa: “wierni z Beth Maron (Domu Marona)”, “chalcedończycy z Beth Maron”, “ci z Maron”. Słowa te oznaczają to samo, co Maronici – lud, który w Patriarchacie Antiochii podążył za orientacją religijną św. Marona i jego uczniów.

Kościół maronicki jest w pełnej komunii z Kościołem rzymskokatolickim, uznając autorytet papieża. W Libanie Kościół maronicki ma swój własny obrządek, odmienny od łacińskiego, przyjętego przez zachodnich katolików. W obrządek maronickim Msza Święta jest sprawowana w języku syryjsko-aramejskim, pokrewnym z tym, którym mówił Jezus Chrystus.

Kościół katolicki ma dwa “płuca”: zachodnie, zwany inaczej rzymskim, i wschodnie. W obrębie Kościoła Wschodniego znajdują się cztery patriarchalne siedziby główne, które odgrywały ważną rolę w historii: Jerozolima, Aleksandria (Egipt), Antiochia i Konstantynopol. W obrębie Kościoła antiocheńskiego znajdują się dwie grupy: syryjsko-zachodnia i syryjsko-wschodnia. Kościół maronicki jest częścią grupy Kościołów syryjsko-zachodnich, których językiem liturgicznym jest syriacki. Kościół maronicki wpisuje się w bogatą tradycję chrześcijaństwa wschodniego, będąc ludem zakorzenionym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Kościół maronicki jest jedynym spośród wszystkich Kościołów Wschodnich, który na przestrzeni wieków pozostawał w pełnej komunii z Rzymem, pomimo ogromnych bolesnych doświadczeń, jakie przeszedł ze strony tzw. monofizytów, Bizantyjczyków, mameluków i Osmanów (Turków). Co więcej, Kościół ten stanowi jedyne w swoim rodzaju zjawisko w Kościele powszechnym. Wszystkie inne Kościoły katolickie mają równolegle do siebie jeden lub więcej bliźniaczych Kościołów oddzielonych od katolicyzmu.

Wybrane dla Ciebie

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

- Komunikaty -
- Wesprzyj nas -
- Modlimy się za Ciebie! -

Wiadomości