المؤسسة المارونیة الإرسالیة في بولندا نحن ندعوك لزیارة الاماكن المقدسة في لبنان

Liban

Święty z Libanu

Pan Bóg wybiera niektórych ludzi, aby w nadzwyczajny sposób przypominali światu o Jego istnieniu, Jego wszechmocnej miłości oraz nieskończonym miłosierdziu. Święty Szarbel Machluf jest jednym z najbardziej znanych świętych na Bliskim Wschodzie. Budzi zachwyt i powszechne zdziwienie z powodu nadzwyczajnych cudów i znaków, które się dokonały za pośrednictwem jego osoby.

Liban

Znany jako Szwajcaria Bliskiego Wschodu, Liban jest miejscem, gdzie natura zachwyca na każdym kroku: piękne plaże i wybrzeża, zielone góry i doliny, jaskinie z podziemnymi rzekami. Dlatego psalmy śpiewają o pięknie tej ziemi i dziś jej cuda zaliczane są do 7 Nowych Cudów Świata.

Podróżując po Libanie, nasza wyobraźnia rozkoszuje się urozmaiconym krajobrazem, gdzie Libańczycy, którzy uważają się za następców Fenicjan, witają nas z całą swoją sympatią.

Wraz z ciągłym rozwojem, turystyka staje się jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Wszystkie wioski, jak i przedmieścia Bejrutu, przypominają piękną riwierę, gdzie każdy może odpocząć w cieniu pięknej roślinności po dniu ciężkiej pracy.

Z najpiękniejszą kulturą oraz najzdrowszą i najsmaczniejszą gastronomią na świecie, Libańczycy są niezwykle otwarci i gościnni, a religia zajmuje szczególne miejsce w ich życiu i dlatego cieszymy się ich cnotami. Na wielu skrzyżowaniach znajdują się kaplice z posągami Matki Bożej i innych świętych.

Bogactwo owoców, warzyw i przypraw zaskoczy wszystkich podróżnych. Podróż do Libanu jest również kontynuacją odkrywania Ziemi Świętej i podążania śladami Jezusa i Matki Bożej. Pozwólcie, aby dobroć i piękno, które Bóg rozpowszechnił na tej ziemi, przeniknęły wasze serca podczas tej podróży.

DZIEŃ 1

DZIEŃ 1Zbiórka na lotnisku w Krakowie/Warszawie/Katowicach, odprawa biletowo – bagażowa. Przelot do Bejrutu, Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 2

DZIEŃ 2. BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN
Śniadanie, Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand – od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie – historia klasztoru: około roku 503 dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Modlili się więc do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku. Odwiedzimy piękne miasto Batroun, Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 3

DZIEŃ 3. BEQAA KAFRA, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA
(Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.
Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią 
św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m. Przejazd doLasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 4

DZIEŃ 4. ANNAYA – JRABATA – KFIFANE 
Śniadanie. W ten dzień przypada comiesięczne Święto św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya. Weźmiemy udział w procesji, która idzie od pustelni do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję tę nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. 

Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. 

Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

DZIEŃ 5. HIMLAYA – ZAHLE – KSARA 
Śniadanie, wyjazd po do modlitwie w sanktuarium nawiedzenie Himlaya – malowniczego miasta rodzinnego św. Rafki z pozostałościami po jej domu. Później wizyta w sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w Bikfajja, którym opiekuje się Zakon Jezuitów. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Odwiedzimy jaskinie Ksara. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 6

DZIEŃ 6. MAGHDOUCHE – BEJRUT 

                      Śniadanie, wyjazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. 

                      Przejazd do Biet El Dien – miejsce byłej siedziby rządu Libanu. Potem zwiedzanie bogato dekorowanego pałacu Beiteddine – Wielkiego Seraju; to dawna rezydencja tureckiego gubernatora. Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe, polski cmentarz. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7

DZIEŃ 7. JEITA – BYBLOS – HARISSA 

Śniadanie. Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) – Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata „. 

Byblos – najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. 

Harissa – bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich – miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka. obiadokolację i nocleg. Kolacja libańska Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ 8

Dzień 8. LIBAN – POLSKA 
Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawy i wylot do Polski (z przesiadką). Lądowanie w Warszawie/Krakowie/Katowicach, zakończenie pielgrzymki do Libanu.

Cena

700 USD + Bilet lotniczy PLN

W cenę wliczone są:

 • 7 noclegów w hotelu 4****  2 os.
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie 8 dni
 • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania  i  kolacje.
 • Usługi przewodnika lokalnego j. angielski.
 • Codzienna Msza Św.
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Bilety lotnicze.
 • Ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 2 000 €, do 10 000 zł w RP

W cenę nie wliczono:

 • Wydatków osobistych
 • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie
 • Napojów do posiłków
 • Lunchy
 • Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 50$

Uwagi

 • niezbędny dokument: paszport (ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu, bez stempli Izraela) + wiza
 • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
 • dopłata do pokoju 1-osobowego wynosi 920 zł

Płatność*

I Rata – 700 pln (lub 185 USD)  Płatne przy zapisie
II Rata – 2100 pln  (35 dni przed wylotem (kwota II rata nie zawiera I rata)
III Rata – 1723 pln (lub 443 USD)

*Przykładowo gdyby cena biletu lotniczy wnosi 1800pln. Aby sprawdzić ile rzeczywisty będzie kosztował, prosimy o kontakt.

Twoja parafia z nami

Więcej informacji: biuro@maronici.pl

القديسون
Święci Maronici

القدّيس شربل

św. Szarbel Machluf

مار مارون

św. Maron

القديس أنطونيوس الكبير

św. Antoni Egipski

الطوباوي الاخ إسطفان نعمه اللحفدي

bł. br. Stefan Ne’me El-Lehfedi

القدّيس نعمة الله الحرديني

św. Ne’metallah El-Hardini

القدّيسة رفقا

św. Rafka (st. Rafqa)

Modlitwy o uproszenie łask

tłumaczenie zgodnie z tekstem w j. arabskim.

Święty Ojcze Szarbelu, który wyrzekłeś się przyjemności światowych i żyłeś w pokorze i ukryciu w samotności eremu, a teraz przebywasz w chwale nieba, wstawiaj się za nami. Rozjaśnij nasze umysły i serca, utwierdź wiarę i wzmocnij wolę. Rozpal w nas miłość Boga i bliźniego. Pomagaj w wyborze dobra i unikania zła.

Broń nas przed wrogami widzialnymi i niewidzialnymi i wspomagaj w naszej codzienności. Za Twoim wstawiennictwem wielu ludzi otrzymało od Boga dar uzdrowienia duszy i ciała, rozwiązania problemów w sytuacjach po ludzku beznadziejnych. Wejrzyj na nas z miłością, a jeżeli będzie to zgodne z wolą Bożą, uproś nam u Boga łaskę, o którą pokornie prosimy, a przede wszystkim pomagaj nam iść codziennie drogą świętości do życia wiecznego. Amen.

Misja św. Szarbela Machluf

Apostolat, Kult, Relikwie, Olej.

Nasza współpraca polega na trosce o dostęp do oleju św. Szarbela dla wszystkich mieszkańców Polski i nie tylko, chcących go pozyskać oraz propagowaniu wiedzy o św. Szarbelu i nabożeństwa jemu poświęconemu.

Każdego, kto chce otrzymać olej, prosimy o przesłanie do nas krótkiej prośby oraz o zaadresowanej (do siebie) koperty zwrotnej z naklejonym znaczkiem pocztowym (znaczek na zwykły list), na adres:

Maronicka Fundacja Misyjna w Polsce
Kusztosz Apostolatu i Misji św. Szarbel Machluf
ul. Świętego Józefa 1/3, (furta klasztorna)
50-226 Wrocław

Uwaga: Zaadresowana koperta ze znaczkiem powinna być dołączona do listu kierowanego na wyżej podany adres.

Każda parafia, która prosi o poprowadzenie nabożeństwa do św. Szarbela może przy pomocy formularza powinna zgłosić się do kustosza relikwii św. Szarbela prosząc o termin jego osobisty wizyty w swoim kościele.

Przypominamy o konieczności wysłania po zgłoszeniu w formularzu pisma z prośbą na mail: kustosz@maronici.pl.