Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,
W tym świętym okresie Bożego Narodzenia oraz na początku Roku Jubileuszowego, składam Wam najserdeczniejsze życzenia pokoju, radości i nadziei. Rok Jubileuszowy zaprasza nas, abyśmy na nowo zachwycili się nieskończoną miłością Boga, pogłębili naszą komunię z Chrystusem i stali się promiennymi świadkami Jego światła w świecie, który tęskni za prawdą i celem.
Niech Narodzenie naszego Pana i Zbawiciela wypełni Was Jego łaską przez cały ten szczególny rok błogosławieństw!
Z wyrazami szacunku i oddanymi modlitwami,
Arcybiskup Selim Sfeir
Delegat Patriarchalny na Polskę
Chodźcie i zobaczcie wieczne Słowo Boże (Jan 1, 1).
Chodźcie i zobaczcie Syna Bożego, samego Boga (Jan 3, 16).
Chodźcie i zobaczcie tego, który mieszka w Ojcu, a w którym Ojciec mieszka (Jan 14, 11).
Chodźcie i zobaczcie Dzieliciela Ducha Świętego (Jan 20, 22).Chodźcie i zobaczcie Nadzieję i Światłość świata (Apokalipsa 22, 16).
Chodźcie i zobaczcie naszego Pośrednika z Bogiem, który modli się za nas (Jan 17; 1 Tymoteusza 2, 5).
Chodźcie i zobaczcie Księcia Pokoju, naszego Pojednawcę z Bogiem (Izajasza 9, 6).
Chodźcie i zobaczcie Baranka Bożego, który umarł za nas (Jan 1, 29; Rzymian 6, 23).
Chodźcie i zobaczcie tego, który ma moc przebaczać wszystkie nasze grzechy (Mateusza 9, 6).
Chodźcie i zobaczcie Boga uniżającego się przed nami (Mateusza 3, 13; Jan 13, 5).
Chodźcie i zobaczcie Dobrego Pasterza (Jan 10, 11).Chodźcie i zobaczcie Miłosiernego (Łukasza 7, 13).
Chodźcie i zobaczcie Lekarza naszych dusz i ciał (Marka 1, 40; Łukasza 8, 43; Marka 7, 24).
Chodźcie i zobaczcie tego, który jest naszym Pokarmem i Chlebem życia (Jan 6, 35).
Chodźcie i zobaczcie tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem (Jan 14, 6).
Chodźcie i zobaczcie tego, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem (Mateusza 28; Jan 11, 25).
Chodźcie i zobaczcie tego, który jest zawsze z nami przez całą wieczność (Mateusza 1, 23; Mateusza 28, 20).
“Chodźcie i zobaczcie” to zaproszenie do przejścia od intelektualnej wiedzy do intymnego i czujnego spotkania, które buduje życie i przekształca każdy moment w niezbędny element całej struktury istnienia.Jezus jest imieniem Boga w Jego intymności z ludzkością i Ojcem.
Jego imię to Emanuel, “Bóg z nami”, ale także Syn, wiecznie zrodzony z Ojca. Poznać Go tylko intelektualnie byłoby obrazą dla naszej własnej ludzkości, zanim stanie się obrazą dla Boga.
W Jezusie Bóg objawił się jako Ojciec. Nie tylko Ojciec Syna, ale Ojciec wielu adoptowanych dzieci w Jezusie. To jest nasza Wiara!Syn stał się ciałem z Dziewicy Marii, aby objawić swoją wieczną i niezłomną bliskość z nami. Ta bliskość czyni nas wszystkich, bez wyjątku, braćmi i siostrami w Jezusie: rodziną Bożą.
To jest nasza Miłość!Ojciec i Syn dają nam Ducha Świętego, który tworzy Eucharystię, formuje Kościół, tworzy jedność Ciała i czyni Boga obecnym w świecie. Pozwala nam przekazywać sobie całą Prawdę Bożą. To jest nasza Nadzieja!
To czujne przebudzenie na osobiste spotkanie jest przede wszystkim łaską Ducha Świętego, szukaną i nieustannie otrzymywaną. To także łagodne postanowienie, równowaga między tymczasowym a duchowym, aby w każdej chwili spełniać wolę Bożą. Ta czujność to głęboka radość usprawiedliwiania Boga przez nasze wybory, czyniąc nas Jego dziećmi (Łukasza 7, 29 i 35). To także wewnętrzny ból widzenia, że Miłość nie jest kochana (Franciszek z Asyżu) i że ludzkość jeszcze nie odzwierciedla obrazu swojego przeznaczenia.
To właśnie jest świadectwo prawdy, którego świat oczekuje w wierze, ale też jest to powód, dla którego Chrystus i Jego Kościół są zwalczani na świecie.
To trudna równowaga, która konfrontuje nas z naszymi własnymi ograniczeniami i echem Słowa Bożego w nas. Bo to Słowo wzywa nas, abyśmy byli przedłużeniem Jego prawej ręki, Jego miłości, Jego przebaczenia, Jego pojednania, Jego Pokoju, naśladując pokorę Jezusa, myjąc sobie nawzajem stopy i wycierając łzy spowodowane tak wielkim cierpieniem.
Więc jako uczniowie Chrystusa i ochrzczeni w Nim, płaczemy z tymi, którzy lamentują, tańczymy z tymi, którzy grają na flecie i usprawiedliwiamy Boga (Łukasza 7, 31-35) wszędzie i zawsze, spełniając Jego wolę.
Bądźmy świadkami Nadziei w świecie, który desperacko potrzebuje jedności przeciwko prawdziwemu i jedynemu wrogowi ludzkości: Diabłu, starej Wężowi.Bóg jest miłosierny.
Miejmy odwagę być dziećmi naszego Ojca (por. Mateusza 5, 44-46). I zawierzmy się Dziewicy Marii, która utrzymywała doskonałą relację z Bogiem, nigdy nie przywłaszczając sobie Tego, którego przyniosła na świat. Umiała być zarówno matką, jak i służebnicą, równoważyć swoją adorację z służbą, i kochać do końca, oddając Jezusa światu.
Amen.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2025.
Arcybiskup Selim Sfeir
Delegat Patriarchalny na Polskę