„Światło wschodu w sercu chaosu” – to tytuł wystawy, jaką prezentuje Kościół maronicki podczas trwających 25. Targów SacroExpo.
Po raz pierwszy podczas trwających od 10 do 12 targów branży sakralnej SacroExpo jest prezentowana ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zapoznanie gości wystawy z bogactwem liturgicznym Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej.
Kościół maronicki to część Kościoła katolickiego obrządku wschodniego. Wspólnota trzyma łączność z Rzymem i wywodzi się z czasów apostolskich.
“Dziś, na ziemi kieleckiej, mamy okazję spojrzeć na piękno i bogactwo dziedzictwa Kościoła katolickiego wywodzącego się z Bliskiego Wschodu. Kontemplacja eksponowanych tu artefaktów oznacza dostrzeżenie sercem prawdy i rzeczywistości, jaką Kościół katolicki obrządku syro-antiochijskiego zachowuje i prezentuje.
Ta wystawa nie ogranicza się jedynie do kontemplacji transcendentalnych aspektów, ale zachęca nas do refleksji nad naszym życiem z tej perspektywy. Rozpoczynamy dzisiejszą wystawę pod tytułem “Światło ze Wschodu w sercu chaosu”. Ale czym jest to światło? Słowa Chrystusa odbijają się echem w naszych sercach: “Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8,12).
Nie jest zaskoczeniem, że Kościół maronicki, powstały w IV wieku, często nazywany jest Światłem Wschodu. Dziś, dzięki tej wystawie, zamiast jedynie prezentować dziedzictwo Kościoła maronickiego, pragniemy ukazać to, co najważniejsze: Światłem Wschodu jest nasz Pan Jezus Chrystus, odwieczne Słowo Boże wcielone.
Z tego powodu Kościół prezentuje ponad 40 ikon zgodnie z tradycją antiocheńską, inspirowanych freskami i mozaikami z II wieku, stworzonych przez ojca Pere Abdo Badwi olm z libańskiego zakonu maronitów. Ikony te, zgodnie z rokiem liturgicznym, przedstawiają nie tylko życie naszego Pana Jezusa Chrystusa, ale także prowadzą nas do głębszej refleksji nad tajemnicami miłości Boga Ojca, które objawił przez Chrystusa. Zachęcam wszystkich odwiedzających wystawę do zanurzenia się w tej mistagogii, która objawia się w sakramentach, i do refleksji nad tymi aspektami, aby poprzez liturgię eucharystyczną doświadczyć urzeczywistnienia tej tajemnicy.
Wystawa skupia się nie tylko na ikonografii, ale prezentuje również ważne rękopisy i szaty liturgiczne. Tytuł wystawy ma także drugi aspekt: “Światło Wschodu w sercu chaosu” – ale o jakim chaosie mówimy? Nie tylko przypominam o współczesnych wydarzeniach na Bliskim Wschodzie, które wywołują smutek w naszych sercach, ale zapraszam również do refleksji nad chaosem w naszych sercach. nad chaosem w naszych sercach.
Mówimy o świetle Wschodu – mówimy o Jezusie Chrystusie. To właśnie w dynamice miłości w naszych sercach może istnieć Królestwo Boże, jak powiedział św. Jan Paweł II. W tym napięciu między światłem a ciemnością, między Bogiem a nami, odkrywamy prawdziwe znaczenie tej tajemniczej dynamiki, która istnieje w naszych sercach.
Kościół maronicki, podobnie jak Kościół w Polsce, jest Kościołem cierpiącym. Od swoich początków doświadcza codziennego cierpienia, co prowadzi nas do prawdy o naszej potrzebie Boga. Dlatego jest znany jako “Róża wśród cierni”. To wyrażenie przypomina nam, że Chrystus, posyłając nas z Duchem Świętym do głoszenia Ewangelii, wzywa nas do oddania się ludzkości jak róże wśród cierni, począwszy od samego chrztu.
Nie sposób nie podziękować o. Josefowi Abi Younesowi, który pomógł nam lepiej zrozumieć znaczenie misterium kapłańskiego przedstawionego w dziełach sztuki pochodzących z Bliskiego Wschodu.
Wystawa ta pragnie ukazać Chrystusa i Jego kapłaństwo, w którym kapłani i duchowni uczestniczą w sposób szczególny. Poprzez odzwierciedlanie tej rzeczywistości, mogą służyć ludziom, a ci, podziwiając piękno liturgii naszego Kościoła, mogą oddawać chwałę Ojcu w niebie. Również są zaprezentowane dzieła znanego artysty z Bliskiego Wschodu, Prof. Mageda Bou Tannousa.” (Przemówienie diakona maronickiego do Polski)
Kościół maronicki, będący katolickim Kościołem wschodniego obrządku, pozostaje w pełnej komunii ze Stolicą Apostolską. Maronici, wyznawcy obrządku zachodnio-syryjskiego, zamieszkują głównie Liban, Syrię, Palestynę, Egipt i Cypr, a także licznie rozprzestrzenioną diasporę
Źródło: Michał Łosiak Maronici na targach Sacroexpo. Piękne eksponaty i relikwie św. Szarbela (emkielce.pl)