Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.
Podczas nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów, od 10 do 12 czerwca, zespół Wystawy Sacroexpo wspólnie z oo. maronitów przez Maronicką Fundacją Misyjną zorganizuje wyjątkową ekspozycję „Światło wschodu w sercu chaosu”. Celem Wystawy jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej, do której przynależał święty Szarbel. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne manuskrypty, XII-wieczne księgi w języku aramejskim, liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz różnorodne szaty liturgiczne używane w obrządku maronickim, zarówno te historyczne, jak i współczesne. W planach jest także stworzenie w Targach Kielce przestrzeni do modlitwy, w której prezentowane będą wiernym relikwie świętych z Libanu, w tym relikwie św. Szarbela Machlufa.
Przesłanie, o którym mówi św. Jan Paweł II, wydaje się szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, gdy z jednej strony wyczuwalne jest zagrożenie światowym konfliktem o podłożu religijnym, a równocześnie rozkwita nadzieja na zjednoczenie chrześcijan i wiara w autentyczny dialog pomiędzy trzema wielkimi religiami monoteistycznymi, które mają wspólne korzenie wywodzące się od Abrahama.
W epicentrum współczesnych zawirowań, gdzie chaos wydaje się być czymś stałym, liturgia Kościoła maronickiego przypomina nam, niczym latarnia stabilności, o duchowej głębi historycznej ciągłości Kościoła apostolskiego. Ta wystawa, zatytułowana „Światło wschodu w sercu chaosu”, ma na celu odsłonięcie bezcennego bogactwa maronickiej tradycji liturgicznej, dziedzictwa, które sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa i które przez wieki zachowało jedność wiary katolickiej. Poprzez starożytne rękopisy w języku aramejskim i arabskim, ikonografię roku liturgicznego i szaty liturgiczne, jesteśmy zaproszeni na wizualną i duchową pielgrzymkę, która wykracza poza czas i przestrzeń, zagłębiając się w głębię liturgii tradycji apostolskiej, która została przedstawiona i zachowana do dnia dzisiejszego.
Znaczenie Libanu, jego przesłanie i szczególna rola w historii zdają się ujawniać poprzez rosnący kult niezwykłych świętych libańskich, zwłaszcza św. Szarbela. Jego popularność szerzy się na świecie, a wraz z nią roznosi się wieść o czcigodnym Kościele Maronickim i kraju, gdzie woń cedrów, jak nieustanna modlitwa, unosi się do nieba. Zasługuje na podziękowania za wysiłek w celu przybliżenia wiernych dziejów Kościoła Maronickiego, porównanego do Światła Wschodu, którego blask olśniewa świętość ziemi libańskiej, błogosławionej przez Pana Jezusa, który odwiedziwszy Tyr i Sydon, uzdrowił córkę kobiety kananejskiej, chwaląc jej wiarę słowami: „O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!” (Mt 15, 28).
Maronickie manuskrypty liturgiczne, z ich ozdobną kaligrafią i tekstami w języku aramejskim i syriackim, są namacalnym świadectwem wiary przeżywanej i celebrowanej na przestrzeni wieków. Podczas tej wystawy zaprezentujemy gościom osiem manuskryptów należących do dziedzictwa Kościoła maronickiego. Również okazję będziemy mieli zobaczyć, przeczytać i zrozumieć święte słowa przekazane w czasach prześladowań i cierpienia, które przyniosły Kościołowi niezliczonych świętych.
Na 25. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo zapraszamy od 10 do 12 czerwca 2024 roku do Targów Kielce.
Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych
Róże wśród cierni
„Sprawiedliwy zakwitnie jak palma, rozrośnie się jak cedr na Libanie”. Nazwa Kościoła maronickiego wywodzi się od św. Maro- na, który – jak pisał około 444 roku Teodoret biskup Cyru w Historii mnichów – założył w owych okolicach ogród, gdzie asceza kwitła ku chwale Pana. Kościół maronicki jest Kościołem pochalcedońskim (sobór w 451 r.), powstał wokół klasztoru św. Marona, który ufundowany został w 452 roku jako bastion obronny po- stanowień soboru. W roku 517, na skutek prześladowań ze strony przeciwników Kościoła, trzystu pięćdziesięciu mnichów maronickich poniosło śmierć.
W X wieku klasztor Bejt Maron uległ zniszczeniu, a Maronici, lud o silnym poczuciu tożsamości, przenieśli się na tereny Libanu. Za przykładem św. Marona, ich duchowego ojca i fundatora, pozostali wierni tradycji Antiochii, miasta, które obok Jerozolimy i Konstantynopola było trzecim najważniejszym centrum chrześcijaństwa. To właśnie w Antiochii wyznawcy Chrystusa po raz pierwszy nazwani zostali chrześcijanami (Dz 11, 26). Tradycja ta, w sensie duchowo-teologicznym, tworzy pomost pomiędzy dwoma wielkimi kręgami kulturowymi: aramejsko-syriackim i hellenistycznym, reprezentowanymi przez Jana Chryzostoma (407 r.) i Seweriusza z Antiochii (538 r.). Dla obu mistrzem i wzorem do naśladowania był Ignacy Antiocheński (108 r.), pierwszy ojciec apostolski. Wspólna tradycja łączy syriackich chrześcijan wschodnich i zachodnich, re- prezentowanych przez tak wybitnych przedstawicieli jak św. Efrem (373 r.) i św. Jakub z Sarug (521 r.).
Podczas inwazji arabskiej w 634 roku Maronici znaleźli schronienie w Libanie i pozostali wierni swojej religii. Po soborze w Konstantynopolu w roku 681 Maronici zostali oskarżeni o monoteletyzm (pogląd o jednej woli Chrystusa), a szczególnie ciężki okres nadszedł dla nich po wyprawach krzyżowych, gdy znaleźli się pod panowaniem mameluków (1250–1517). Wówczas, w roku 1367, patriarcha maronicki Gabriel poniósł męczeńską śmierć w Trypolisie. W kolejnych latach nastąpił okres dominacji tureckiej (1517–1918), której tragiczne skutki uwidoczniły się podczas dramatycznych wydarzeń w latach 1840 i 1860. Podczas kolonizacji francuskiej trwającej do 1947 roku.
Maronici nie zaprzestali walki o wolność religijną i nie- zależność polityczną kraju. W 1919 roku patriarcha Eliasz Huajjek, jako przedstawiciel całego narodu libańskiego, udał się do Francji, aby podczas konferencji w Paryżu domagać się utworzenia niezależnego i suwerennego państwa. W 1943 roku Maronici zdołali zagwarantować pokój z muzułmanami za sprawą paktu narodowego, który – jeśli nie liczyć wojny domowej w latach 1975–1991 – zapewnił im pokojowe i owocne współżycie.
Obecnie ponad pięć milionów Maronitów jest rozproszonych po całym świecie. Gdziekolwiek przebywają, wspólnoty maronickie dzięki swoim świętym dają świadectwo wiary i piękna libańskiej mozaiki złożonej z siedemnastu wyznań. Należy podkreślić obecność Maronitów w Rzymie, gdzie w 1213 roku patriarcha Jeremiasz Al-Amshiti wziął udział w soborze laterańskim, a w 1584 roku ufundowane zostało kolegium maronickie, jedno z najstarszych w Rzymie.
Dzięki stacji telewizyjnej EWTN Polska, możecie Państwo śledzić najaktualniejsze wiadomości dotyczące życia Kościoła.
Wystawa Sacroexpo – tu kreowane są nowe trendy w branży kościelnej Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach to największe wydarzenie w branży kościelnej w Europie Środkowej. To miejsce, gdzie można zobaczyć nie tylko dewocjonalia, akcesoria liturgiczne i elementy wyposażenia kościołów, ale także najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne. Jubileuszowa edycja święta branży sakralnej odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.
Wszystko dla Kościoła i Parafian
Wystawa Sacroexpo jest miejscem prezentacji oferty dla wszystkich osób związanych z kościołem. Są to najmodniejsze wzory szat liturgicznych, bogato zdobione monstrancje i tabernakula, nowoczesne organy, nagłośnienie i ogrzewanie kościołów, aż po oferty pielgrzymek do najdalszych zakątków świata. Na stoiskach można zobaczyć osiągnięcia niemal każdej z dziedzin sztuki m.in. rzeźby i figurki, witraże, obrazy oraz ikony. W trakcie wystawy można zakupić szeroki asortyment gadżetów i pamiątek religijnych w promocyjnych cenach: breloczki, magnesy na lodówkę, poduszki z napisami, pamiątki okolicznościowe np. na chrzest, a także różańce z drzewa oliwnego, czy z lawy wulkanicznej. Hale Targów Kielce wypełniają najnowsze propozycje najlepszych wydawnictw katolickich: powieści chrześcijańskie, książki dla dzieci i młodzieży, a także produkty dedykowane katechetkom i katechetom. Nie brakuje najnowszych rozwiązań wykorzystywanych w obiektach sakralnych: energooszczędnych systemów ogrzewania kościołów czy profesjonalnego sprzętu do nagłośnienia.
Nowe technologie w służbie kościołowi
Sacroexpo to największe w tej części Europy wydarzenie targowe branży kościelnej, w którym coraz mocniej kreowane są nowe trendy. Oferowane podczas targów rozwiązania nie tylko mają służyć wiernym, którzy z nich korzystają, ale również mają szansę przyczynić się do modernizacji życia parafialnego. Imponująco prezentowała się oferta wystawców poprzedniej 24. edycji targów Sacroexpo, która przyciągnęła do Kielc ponad 200 firm z dziesięciu krajów. Nowościami były takie produkty jak m.in. maszyna do drukowania grafik na ścianie, konfesjonał z poduszkami powietrznymi i organy kościelne z najnowszą technologią dźwiękową. Na stoiskach można było zobaczyć również dużo rozwiązań ze sfery IT i e-commerce: aplikacje do zamawiania mszy online, ofiaromat multimedialny, interaktywne tablice cmentarne, kwestonety, a także intencjonety, za pośrednictwem których można zamawiać intencje mszy świętych poprzez zeskanowanie kodu QR. Wystawa pełna współczesnej sztuki sakralnej Dużym zainteresowaniem odwiedzających kielecką wystawę Sacroexpo cieszy się wyjątkowa Strefa Sztuki organizowana wspólnie z Domem Aukcyjnym Art In House w Warszawie. W trakcie trzech dni w Targach Kielce można obejrzeć obrazy, rzeźby i ikony autorstwa ponad stu artystów z całego kraju w tym m.in. Sylwia Perczak, Katarzyna Słowiańska-Kucz i Borys Fiodorowicz. W trakcie targów przeprowadzona zostanie również licytacja prezentowanych prac. W Aukcji Sacrum będą mogli wziąć udział zarówno zwiedzający, jak również wystawcy targów sakralnych.
Wystawa o bogactwie liturgicznym Kościoła katolickiego obrządku
wschodniego
Podczas nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów, w Targach Kielce powstanie wystawa „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach tej ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. oryginalne manuskrypty, XII-wieczne księgi w języku aramejskim, liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz różnorodne szaty liturgiczne używane w obrządku maronickim, zarówno te historyczne, jak i współczesne. W kieleckim ośrodku wystawienniczym powstanie również przestrzeń do modlitwy, w której prezentowane będą wiernym relikwie świętych z Libanu, w tym relikwie św. Szarbela Machlufa.
Konferencje, seminaria i spotkania
Oprócz szerokiej oferty Sacroexpo, targom towarzyszy bogaty program wydarzeń. Na jubileuszową edycję Wystawy zaplanowano m.in. konferencję na temat przyszłości Kościoła w Polsce organizowaną przez Centrum Duszpasterskie „Wesoła 54”, spotkania dla administratorów obiektów zakonnych i kościelnych, oratorium ikonograficzne stanowiące miejsce wytchnienia od targowego zgiełku oraz rozmowy z autorami książek o tematyce religijnej. Nie zabraknie konkursów z nagrodami dla odwiedzających kielecki ośrodek wystawienniczy, a także wyjątkowych występów artystycznych.
Na 25. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo zapraszamy od 10 do 12 czerwca 2024 roku do Targów Kielce.