spot_img

Apel o jedność i pokój

Papież Franciszek skierował do biskupów Unii Europejskiej w czwartek 23 marca głębokie wezwanie, abyśmy byli światłem w świecie. Ojciec Święty zwrócił się do zebranych, aby nigdy nie tracili z oczu “dwóch wielkich marzeń ojców założycieli Europy: marzenia o jedności i marzenia o pokoju”. Z tej okazji biskupi europejscy wraz ze duchownymi maronitami zostali przyjęci przez papieża Franciszka na specjalnej audiencji.

Papież Franciszek podkreślił, że Europa “nie może być jednolitą i homogenizującą się jednością, która szanuje i ceni osobliwości, osobliwości narodów i kultur, które ją tworzą”. W kontekście trwającej wojny na Ukrainie papież Franciszek stwierdził, że “wojna nie może i nie powinna być nadal uważana za rozwiązanie konfliktów. Jeśli kraje dzisiejszej Europy nie podzielają tej zasady etyczno-politycznej – kontynuował Ojciec Święty – to znaczy, że odeszły od pierwotnego marzenia. Jeśli natomiast podzielają ją, muszą zobowiązać się do jej stosowania, z całym wysiłkiem i złożonością, jakiej wymaga sytuacja historyczna”.

Kaplica Konferencji Episkopatu Włoch. Msza Święta i wspólna modlitwa o pokój w Europie, z udziałem członków episkopatu europejskiego i duchownych maronickich. © Commission of the Bishops’ Conferences of the European Union

Ponadto Ojciec Święty wezwał wszystkich obecnych, aby nadal byli mostem dialogu, promując sprawę pokoju z proroctwem i kreatywnością, nigdy nie tracąc z oczu “dwóch wielkich marzeń ojców założycieli Europy: marzenia o jedności i marzenia o pokoju”.

Audiencja była również okazją do osobistego spotkania Papieża z duchownymi, którzy pełnią misję apostolską także w Polsce oraz ze wszystkimi obecnymi biskupami.

W tym kontekście, mając na uwadze apostolską pracę Kościoła i misjonarzy w Europie, jego ekscelencja arcybiskup eparchii cypryjskiej, wizytator patriarchalny dla Polski, w łączności z prośbą Jego Świątobliwości, dla wszystkich biskupów w Europy proponował, aby nadchodzący miesiąc maj będzie poświęcony Matce Bożej: “Prośmy o pomoc Chrystusa oraz za Jej (Najświętszej Maryi Panny) wstawiennictwem dla całego rodzaju ludzkiego i aby na świecie i w sercach ludzi zapanował pokój. Niech na całym świecie, w sanktuariach maryjnych, w parafiach, w klasztorach i wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie dobrej woli, wszyscy mogli modlić się, wznosić modlitwy liturgiczne, modlitwy wspólnotowe i modlitwy osobiste – zwłaszcza różaniec święty – na cześć Chrystusa przez Maryję o pokój!”

Członkowie, goście i delegaci Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej © Commission of the Bishops’ Conferences of the European Union

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości