spot_img

Dar dla Libanu

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć
Wpisz własną kwotę
Wpisz swoje email
Wpisz imię i nazwisko

Zaczynając z fragmentem Ewangelia Łukasza poniżej publikujemy pismo wikariusza generalnego i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do przyłączenia się.

„Któż bowiem jest większy? Czy ten, który u stołu zasiada, czy ten, który usługuje? Czy nie ten, który u stołu zasiada? Lecz Ja jestem wśród was jako ten, który usługuje”.

“Kochani:
Ja, niżej podpisany, ojciec Antonio El Feghali, libański zakonnik maronicki z Zakonu Najświętszej Maryi Panny i wikariusz parafii Saydet Talle w Deir El- Qamar w Libanie, po otrzymaniu oficjalnego pozwolenia od mojego Zakonu na wizytę w Polsce w celu znalezienia sposobów wsparcia naszych klasztorów i instytucji tutaj w Libanie, pragnę zwrócić się do Was z moim skromnym listem, aby poinformować o obecnej sytuacji, w której żyjemy.

Liban jest krajem, o którym Biblia wspomina ponad 70 razy. Z naszego wybrzeża uczniowie Chrystusa wyruszyli, aby ewangelizować Europę i cały świat. Zawsze byliśmy katolikami. Od 1972 r., kiedy urodziłem się w Bejrucie, kilka lat przed wybuchem wojny domowej, przez ponad 15 lat byłem świadkiem jej skutków. Na własne oczy widziałem prześladowania, całą okupację od 1990 do 2005 r. i ukryte prześladowania od 2005 r. aż do dziś. Jako chrześcijanie jesteśmy wspólnotą, której obecność i istnienie są stale zagrożone. Mimo tych wszystkich niebezpieczeństw udało nam się godnie żyć i przetrwać. Jednak w 2019 r. gospodarka libańska całkowicie się załamała, a 4 sierpnia 2020 r. byliśmy świadkami największej w historii eksplozji nienuklearnej.

Osobiście czułem się bardzo odpowiedzialny za to, by pomóc w łagodzeniu bólu naszych ludzi, po prostu być ręką Boga i Jego obecnością pośród nich. Wyremontowaliśmy wiele domów i nakarmiliśmy kilkadziesiąt rodzin. Obecna sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, a 80% naszych rodaków żyje poniżej granicy ubóstwa. Waluta straciła 90% swojej wartości. Ceny rosną z każdym dniem. Ludzie nie mogą odzyskać swoich pieniędzy od banków. Ludzi nie stać na zakup oleju napędowego lub ropy, aby przetrwać zimę. Zimą 2022 r. większość Libańczyków nie mogła ogrzać swoich domów, w tym naszego klasztoru, z powodu braku oleju napędowego i elektryczności w Libanie. Sytuacja ta miała ogromny wpływ na naszą obecność w tej części świata. Wiele rodzin wyemigrowało, a innych nie stać na opuszczenie naszego ukochanego kraju.

Jako kapłan wiecie, że nie mogę patrzeć, jak cierpi nasz naród, nie podejmując w naszych działaniach czynów miłosierdzia i miłości. Uważam, że edukacja jest najważniejszą częścią życia Libańczyka. Jeśli Libańczyk nie może chodzić do szkoły, emigruje w poszukiwaniu edukacji. Dlatego chcielibyśmy pomóc tym dzieciom w 3 lub więcej szkołach, aby mogły kontynuować naukę w roku szkolnym 2022/2023.

Pod naszą opieką znajdują się następujące szkoły, które pilnie potrzebują pomocy: Święta Rita w Dbaye (na północ od Bejrutu), Święty Jan w Kherbet Qanafar (zachodnia Bekaa) i Mar Abda w Deir El Qamar (Chouf).

Jeśli zechcielibyście nam pomóc, moglibyśmy nie tylko przynieść ulgę tym dzieciom, ale także skutecznie pomóc ich nauczycielom, rodzinom i instytucjom. W ten sposób wspieramy nasze rodziny, aby pozostały w Libanie i nigdy nie emigrowały, ponieważ emigracja zagraża naszej obecności na Bliskim Wschodzie, a tym samym naszej misji niesienia Chrystusa wszystkim narodom.

Zakon Najświętszej Maryi Panny udzielił mi pozwolenia na wizytę w Polsce a wszystkie szczegóły będą koordynowane przez Maronicką Fundację Misyjną za wiedzą i zgodą maronickiego biskupa. Dlatego modlę się do Boga, aby nagrodził Was niebem za Waszą hojność, aby miłość Boga do dusz żyjących w tym czasie utrapienia i chaosu społecznego i materialnego mogła odczuć Jego obecność, miłosierdzie i miłość, które odzwierciedlają się w działaniu w ich rodzinach tu, w Libanie.

Z posłuszeństwem i pokorą prosimy o błogosławieństwo i wsparcie od Was dla wszystkich potrzeb, z którymi obecnie borykamy się tu, w Libanie.

Niech Pan zmiłuje się nad nami i nad całym światem!”

Podpisał Ojciec Antonio El-Feghali OMM
Wikariusz Generalny Klasztoru i Parafii Saydet Talle w Deir el-Qamar, Liban

Maronicka Fundacja Misyjna
USD 75 1090 2398 0000 0001 4327 1209
PLN 16 1090 1346 0000 0001 4695 9475
Dla transakcji poza granicami Polski:
IBAN: PL75109023980000000143271209
Kod SWIFT banku: WBKPPLPP Nazwa banku: Santander Bank Polska S.A.
z dopiskiem “DAR DLA LIBANU”

Kochając i służąc naszym bliźnim, żyjemy zgodnie z obydwoma tymi przykazaniami. Pomagając ukochanym dzieciom Boga, okazujemy miłość Jemu. Kiedy służymy rodzinie, bliźnim, wrogom, nasza miłość do nich wzrasta. Biblia uczy nas, jak służyć innym, podążać za Jezusem i odnaleźć radość.

Wszystkim zaangażowanym w to dzieło serdecznie dziękujemy za dar serca!

Maronicka Fundacja Misyjna zamierza kontynuować i rozbudowywać działania w ramach gromadzonych środków, wspierać partnerów oraz współpracować z lokalnymi podmiotami. Bierzcie również udział w akcji charytatywnej z nami i pomóżcie nam wnieść nadzieję i uszczęśliwić najbardziej potrzebujących w Libanie. Dziękujemy Wam za wszelki przejaw dobroci i serca. Modlimy się, aby Bóg pobłogosławił i nagrodził wszystkich, którzy pomagają w łagodzeniu bólu cierpiących ludzi, zwłaszcza za pomoc materialną i finansową.

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć
Wpisz własną kwotę
Wpisz swoje email
Wpisz imię i nazwisko

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć
Wpisz własną kwotę
Wpisz swoje email
Wpisz imię i nazwisko

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości