W dniu 28 września odbyło się spotkanie z JE Księdzem Arcybiskupem Krakowskim na temat aktualnych wyzwań misyjnych. Motywacja była przeżyta niedawno uroczystość Ogólnopolskiego Dnia Skupienia dla czcicieli świętego Szarbela. “Nie możemy pamiętać o misjach tylko przez jeden lub dwa dni w roku, ponieważ Kościół ze swej natury jest posłany i misyjny. Na mocy przyjęcia sakramentu chrztu świętego, wszyscy jesteśmy misjonarzami w naszych środowiskach, dzieląc się naszą wiarą z innymi. Dlatego życia misyjna doświadczamy codziennie.” przypomina Prezes Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce.
Przy tej okazji dyskutowano o jedności oraz zbliżania wiernych do Boga poprzez katolicką duchowość wschodnią maronicką i służbę Kościołowi powszechnemu. Również w tym dniu przedstawicieli z Libanu rozmawiali o obecną sytuację w Libanie.
Podczas spotkania Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski otrzymał z rąk o. Charbela Beirouthyi relikwię ex-ossibus świętego Szarbela Machluf, także z rąk Prezesa Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce, M.Sc. Fabio Loutfi, korporał maronicki obydwie ofiarowane Archidiecezji Krakowskiej.
Na wspomnianym korporale są haftowane ikony życia Chrystusa oraz słowa konsekracji i epiklezy w języku aramejskim (języku jakim posługiwał się sam Chrystus). W obrządku maronickim w aż czterech miejscach modlitwy są odmawiane właśnie w tym języku. Korporał jest znakiem i przypomnieniem, że w Chrystusie i w naszej wierze to, co łączy Zachód ze Wschodem to ta sama wiara i ofiara miłości Pana Jezusa Chrystusa.
Korzystając z obecności libańskich mnichów w Polsce, Maronicka Fundacja Misyjna założyła ofiarę na rzecz szpitali libańskiego zakonu maronickiego w kwocie 11.228,51 PLN (2760 USD).
W dniu 30 września w Kościele Świętego Krzyża w Krakowie o. Charbel Beirouthyi OLM, o. Elias Lahoud otrzymali tytuł Familiare Templi Hierosolymitani od Wielkiego Przeoratu Polski Ordo Militiae Christi Templi Hierosolymitani.
Tytuł Familiare jest tradycyjnie przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla zakonów rycerskich. Familiare Templi otrzymuje dyplom opatrzony pieczęcią Templariuszy według wzoru z 1143 podpisany jest przez Wielkiego Przeora i Członka Wielkiej Kapituły. Familiare Templi otrzymuje też ręcznie wykonany znaczek do klapy, przedstawiający dwóch rycerzy na jednym koniu, a w otoku napis SIGILLUM MILITUM XRISTI.