spot_img

Michały 2022 dla Libanu

W środę 28.09.2022r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród im. bł. ks. Michała Sopoćki „Michały”. To wyróżnienie osób i instytucji zaangażowanych w propagowanie miłosierdzia Bożego i działalność charytatywną. Laureatami szóstej edycji zostali: bp Jan Zając, o. Miled Felix el-Skayem, płk Paweł Adam Lachowski, a także Mirosław Guzewicz i prowadzona przez niego Szkoła Podstawowa w Księżynie. W uroczystości zamykającej Dni Patronalne Białegostoku wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Kapituła nagrody w tym roku przyznała nagrodę specjalną „Apostoł Miłosierdzia” bp. Janowi Zającowi z Krakowa. Jako wieloletni kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Laureat wniósł wielki wkład głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu i promowanie świadectwem swojego życia kultu Jezusa Miłosiernego. Statuetkę w imieniu bp. Zająca odebrał abp Józef Guzdek.

Niosą pomoc w Polsce i na świecie – są orędownikami miłosierdzia. Ich trud został doceniony. Michały 2022 – to nagrody przyznawane w dniu patronalnego święta błogosławionego księdza Michała Sopoćki – patrona Białegostoku.

Gala wręczenia nagród im. bł. ks. Michała Sopoćki „Michały 2022”

W kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w świecie” nagrodę otrzymał o. Miled Felix el Skayem z Libańskiego Zakonu Misjonarzy Maronitów. Dzięki niemu w Libanie powstało Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz muzeum św. Jana Pawła II, które oprócz relikwii Papieża Polaka zawiera wiele cennych pamiątek. Zafascynowany postacią i przesłaniem św. Faustyny, zaczął zgłębiać nauczanie o Bożym miłosierdziu i wykorzystywać je w duszpasterstwie. Po powrocie do ojczyzny, za zgodą biskupa, rozpoczął organizowanie wspólnot modlitewnych Miłosierdzia Bożego. Obecnie jest ich już ponad dwadzieścia. Statuetkę w imieniu laureata odebrali o. Antonio el-Feghali, wikariusz generalny Sayedt Talleh z Libanu oraz kustosz Maronickiej Fundacji Misyjnej – Fabio Loutfi.

Pułkownik Paweł Lachowski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, został doceniony za akcję wysłania na front ukraiński i polską granicę obrazków z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, także w wersji przetłumaczonej na języki rosyjski i ukraiński. Nagrodę w kategorii „Świadek Miłosierdzia Bożego w Polsce” otrzymał od metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka.

Wyróżnieni zostali także Mirosław Guzewicz i Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Michała Sopoćki w Księżynie. Dyrektor placówki wraz z przedstawicielami uczniów odebrali z rąk bp. Henryka Ciereszko statuetkę w kategorii „Wychowawca Miłosierdzia”. Kapituła doceniła zaangażowanie w pomoc Polakom na Wschodzie, kultywowanie tradycji patriotycznych i udział w licznych akcjach charytatywnych.

Gala „Michały 2022” to coroczne zwieńczenie Dni Patronalnych Białegostoku, współorganizowanych przez Archidiecezję Białostocką i miasto. Związane z datą szczególnie bliską dla mieszkańców Białegostoku – równo 14 lat temu ksiądz Michał Sopoćko został beatyfikowany. Dni Patronalne odbyły się po raz siódmy.

“Chwała niech będzie naszemu Błogosławionemu, patronowi Białegostoku – Miasta Miłosierdzia. My zaś poczujmy się apostołami tych wartości, które były tak bliskie ks. Michałowi, gdyż nie tylko go czcimy, ale to co nam pozostawił praktykujemy na co dzień” – mówił abp Józef Guzdek podczas gali wręczenia nagrody im bł. ks. Michała Sopoćki. „Michały”. W dniu święta patrona Białegostoku, zostały wręczone nagrody upamiętniające postać Apostoła Bożego Miłosierdzia.

Po zakończeniu gali w archikatedrze białostockiej Eucharystii ku czci bł. ks. Michała Sopoćki w intencji mieszkańców Białegostoku przewodniczył Arcybiskup Metropolita Białostocki Józef Guzdek.

W homilii bp Henryk Ciereszko podkreślał, że ks. Michał Sopoćko swoje życie poświecił głoszeniu prawdy o Bożym miłosierdziu. „Dziś, gdy go wspominamy i przez jego wstawiennictwo – jako Błogosławionego i Patrona Miasta – zanosimy do Boga nasze modlitwy, przede wszystkim chcemy na nowo uświadomić sobie, kim dla nas jest Bóg w tajemnicy Jego miłosierdzia, chcemy od nowa usłyszeć zaproszenie do bycia miłosiernymi na wzór Ojca Miłosierdzi” – mówił.
Gdy przeżywamy Święto Patronalne, przede wszystkim wypełnia nas głęboka wdzięczność Bogu za dar osoby naszego Błogosławionego. Jesteśmy dumni z takiego Patrona, ale jednocześnie zobowiązani, aby brać z niego wzór, aby Białystok był rzeczywiście miastem, gdzie ujawnia się Boże Miłosierdzie” – zaznaczał.

„Od nas, mieszkańców Miasta Miłosierdzia, Bóg oczekuje czegoś więcej: by miłosierdzie było ponad sprawiedliwość, byśmy potrafili przebaczać, przyjąć to, co nas boli czy na różne sposoby doświadcza, przekroczyć nasze ludzkie ograniczenia czy uprzedzenia” – stwierdził bp Ciereszko, dodając, że czynienie miłosierdzia, jest dla mieszkańców Białegostoku szczególnym zadaniem.

„Cieszymy się z wyniesienia na ołtarze św. s. Faustyny, bł. ks. Michała i św. Jana Pawła II, złączonych w wielkiej, pięknej misji powierzonej im przez Boga – misji Bożego miłosierdzia. Tym bardziej powinniśmy czuć się wezwani do zgłębiania tajemnicy tego miłosierdzia, wielbienia Boga w Jego miłosierdziu i pełnienia dzieł miłosierdzia” – mówił. Zachęcał, aby mieszkańcy miasta, którego patronem jest bł. ks. Michał Sopoćko, Apostoł Bożego Miłosierdzia, byli kontynuatorami jego misji i dzieła.

Mszę św. koncelebrował abp senior Edward Ozorowski, o. Antonio el-Feghali, wikariusz generalny Sayedt Talleh z Libanu oraz kilkudziesięciu kapłanów. W modlitwie wraz z mieszkańcami miasta uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, pracownicy Urzędu Miejskiego oraz reprezentanci służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi.

W ramach dni patronalnych 24 września odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „Rodzina w myśli bł. ks. Michała Sopoćki”. Podczas konferencji, która miała miejsce promocja reprintu doktoratu ks. Sopoćki z 1926 r. pt. „Rodzina w prawodawstwie na ziemiach polskich. Studium etyczno-prawne”.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko, spowiednik i kierownik duchowy s. Faustyny, za jej pośrednictwem, był bezpośrednio związany z tajemnicą objawień Jezusa Miłosiernego. Bóg wyznaczył dla niego niezwykle ważną rolę – była nią realizacja poleceń Jezusa przekazanych św. Faustynie. Tej sprawie poświęcił on niemalże całe swe życie, zniósł dla niej wiele trudów i wiele wycierpiał. Dzieło miłosierdzia Bożego polecał jako środek do przezwyciężenia współczesnych niedoli świata, rozczarowań i zniechęceń, ludzkich słabości i upadków. Zwykł mawiać: „Ewangelia nie polega na tym, by głosić, że grzeszni powinni stać się dobrymi, lecz, że Bóg jest dobry dla grzeszników”.

 

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości