spot_img

Nagroda Maronickiej Fundacji Misyjnej

NAGRODA MARONICKIEJ FUNDACJI MISYJNEJ

Nagroda Maronickiej Fundacji Misyjnej ma na celu uhonorowanie osób i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, ewangelizacji i szerzenia duchowości maronickiej, a także osób wyróżniających się postawą ewangelizacyjną, zwłaszcza tych, które zaangażowały się w pomoc dziełom apostolskim i charytatywnym Maronickiej Fundacji Misyjnej.

Zgodnie z tradycją kalendarza liturgicznego Kościoła maronickiego, 4 lutego przypada święto św. Marona, patrona Kościoła katolickiego obrządku maronickiego. W tym dniu Kapituła Nagrody wybiera zwycięzcę, który otrzymuje Nagrodę i Dyplom Honorowy.

Zgłoszenie tutaj:

Nagrody może zostać przyznany w dwóch kategoriach:

  • Zasłużony(a) w Dziele Ewangelizacji (są przyznawane osobom zaangażowanym w dzieło ewangelizacji i upowszechniania duchowości maronickiej.
  • Dyplom Honorowy (przyznawane są podmiotom prawnym i kościelnym, także organizacji pozarządowej, przedsiębiorcy, instytucji państwowej lub samorządowej w szczególności za wykonana praca lub podjęte zaangażowanie udzielone podczas realizacji projektów wydawniczych i charytatywnych a także innych działań prowadzonych przez Maronicką Fundację Misyjną).

Kapituła Nagrody wybiera laureatów spośród zgłoszonych kandydatów.

Kapituła Nagrody Maronickiej Fundacji Misyjnej

Kapituła powoływana jest przez Zarząd Fundacji spośród osób cieszących się autorytetem społecznym i kościelnym, przedstawicieli mediów, samorządu i biznesu.

Laureaci Nagrody

2019
Prof. UAM dr hab. Michael Abdalla – Asyryjczyk urodzony w 1952 roku w Syrii, wychowany w Kamiszli. Jego rodzimym językiem jest aramejski (syriacki). Studiował technologię żywności na obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pracując w tejże uczelni od 1980 roku opublikował ponad sto prac naukowych i popularno-naukowych głównie z zakresu historii, kultury i obecnej sytuacji autochtonicznych ludów Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Asyryjczyków. Obecnie pracownik Zakładu Badań Porównawczych nad Kulturą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Założyciel Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Syryjskiej i Polsko-Libijskiej, nauczyciel i tłumacz przysięgły języka arabskiego, syrolog i arabista. Twórca nowej dziedziny w polskiej nauce – kultura żywienia na Bliskim Wschodzie. Ma największy w Polsce zbiór książek w języku syriackim i jeden z największych w języku arabskim. Za ogromną działalność literacką i pedagogiczną w Polsce w ostatnich latach, zwłaszcza w zakresie popularyzacji i pogłębiania języka i kultury arabskiej i aramejskiej. W tym jego wielkie wsparcie dla liturgicznej działalności Maronickiej Fundacji Misyjnej.

2022
o. Antonio El-Feghali
– Urodził się w Bejrucie, w Libanie, 5 listopada 1972 roku. W 1993 roku otrzymał powołanie do naśladowania Chrystusa. W sierpniu 1993 r. wstąpił do życia zakonnego w klasztorze św. Segiusa i Bakhosa, należącym do maronickiego Zakonu Najświętszej Maryi Panny (OMM). O. Elfeghali złożył śluby zakonne 30 września 1995 roku. Następnie został przeniesiony do klasztoru św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Shaile-Kesrwan, Liban, gdzie studiował i uzyskał licencjat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Ducha Świętego w Kaslik. W sierpniu 1997 r. został wysłany do klasztoru św. Antoniego Wielkiego w Rzymie, gdzie studiował i uzyskał licencjat z teologii sakralnej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum. o. Antonio Elfeghali został wyświęcony w Maronickim Kościele Katolickim w dniu 11 sierpnia 2001 r. w Feitroun-Lebanon. Był kapelanem Fundacji Ave Maria w Ann Arbor – Michigan i księdzem w Maronickim Kościele Katolickim św. Szarbela w Warren, Michigan. W 2002 r. był kapelanem sakramentalnym w więzieniu hrabstwa Washtenaw w Ypsilanti. Po 4 latach posługi w Stanach Zjednoczonych, 19 sierpnia 2005 r. o. Antonio Opuścił Stany Zjednoczone i rozpoczął służbę w Deir el-Qamar w Libanie. W Deir El Kamar spędził 6 lat. (2005-2011) gdzie był odpowiedzialny za budowę Mazar Hamal Allah i renowację kościoła Abouna Yaacoub. Obecnie jest wikariuszem generalnym zakonu przy parafii Matki Bożej Śnieżnej w Deir el-Qamar. W 2022 roku za jego zaangażowanie w charytatywną i apostolską działalność Maronickiej Fundacji Misyjnej, a także za jego hojną i bezinteresowną pomoc tysiącom rodzin, które dzięki jego inicjatywie w różnych krajach, w tym w Polsce, mogły pogłębić zrozumienie duchowości maronickiej, otrzymał nagrody Zasłużony w Dziele Ewangelizacji.

p. Habib Daou  – Człowiek rodzinny i o wielkim sercu. P. Habib Daou otrzymał dyplom honorowy Maronickiej Fundacji Misyjnej za nieocenioną pomoc w działalności charytatywnej Maronickiej Fundacji Misyjnej w Bejrucie i okolicach w latach 2020 – 2021. Nagroda wręczona w Sanktuarium Jana Pawła II w Bzoumar, Liban.

2023
Mr. Hady Jean Nassif – urodził się w 1969 roku. Jest żonaty i ma czworo dzieci. Swoją edukację rozpoczął w Collège des Frères Maristes w Mont Liban, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią. W 1991 roku ukończył studia licencjackie z zarządzania biznesem na American University of Beirut, a w 1994 roku uzyskał tytuł magistra w tej samej dziedzinie na tej samej uczelni. W latach 2001-2005 uczestniczył w kilku programach dla kadry kierowniczej w INSEAD. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1991 roku jako odpowiedzialny za marketing w przemyśle spożywczym w Bejrucie. W latach 1993-1998 pełnił funkcję dyrektora handlowego w branży metalurgicznej, również w Bejrucie. W 1998 roku rozpoczął swoją pierwszą funkcję menedżerską, uruchamiając operacje Sodamco w Dubaju.

W 2000 roku został mianowany dyrektorem generalnym Sodamco w Libanie, a w 2002 roku objął stanowisko dyrektora generalnego zarówno w Libanie, jak i w Emiratach. W 2005 roku został dyrektorem wykonawczym i udziałowcem grupy Sodamco, prowadząc jej ekspansję na nowe rynki, takie jak Katar, Arabia Saudyjska, Jordania, Kuwejt, Oman i Syria. W latach 2009-2012 przeprowadził akwizycję i integrację Sodamco przez Saint-Gobain Weber. Od sierpnia 2014 do grudnia 2018 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego regionu Bliskiego Wschodu w Saint-Gobain Produits pour la Construction. W tym samym okresie, od stycznia 2016 do grudnia 2018, był delegatem generalnym Grupy Saint-Gobain na Bliski Wschód i Egipt. Od stycznia 2019 roku Hady Jean Nassif pełni funkcję dyrektora generalnego (CEO) Saint-Gobain na obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, obejmując kraje takie jak Turcja, Egipt, Liban, Jordania, Irak, Kuwejt, Katar, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Oprócz kariery zawodowej, Hady Jean Nassif angażuje się również w działalność społeczną. Od lutego 2018 roku jest doradcą ds. handlu zagranicznego Francji w sekcji libańskiej. Od lipca 2021 roku jest członkiem Komitetu ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Grupy Saint-Gobain. Jest również członkiem Komitetu Wykonawczego Meref – CCIFL od stycznia 2021 roku oraz członkiem Komitetu Wykonawczego Fundacji Fouad Chéhab od października 2018 roku.

Jego zaangażowanie w Czerwony Krzyż Libański rozpoczęło się we wrześniu 1987 roku, gdzie przez wiele lat pełnił funkcje ratownika, szefa zespołu i trenera. W latach 2013-2020 był wiceprezesem Regionalnego Komitetu Szuf.

Dr. Nabih & Hiam Tohme
Nabih Tohme Foundation – Fundacja Nabih Tohme jest libańską, nienastawioną na zysk organizacją humanitarną pozarządową, której celem jest wzmacnianie więzi wśród społeczności libańskiej poprzez udzielanie wsparcia obywatelom, aby mogli osiągnąć swoje życiowe cele. Zakres działalności fundacji obejmuje rozwój infrastruktury społecznej Libanu poprzez edukację, kulturę, rolnictwo, rzemiosło i opiekę zdrowotną. Fundacja rozumie, że rozwój może być osiągnięty tylko wtedy, gdy zostanie poświęcona odpowiednia uwaga na pomoc i ochronę środowiska. Fundacja Nabih Tohme została założona przez Panią Hiam Hobeiche Tohme, żonę inżyniera Pana Nahiha Tohme, dyrektora generalnego NABCO i Tohme Contracting, 21 grudnia 2018 roku.

2024
Prof. Maged Bou Tannous – wybitny stylista i projektant, poświęcił ponad 15 lat swojego życia na tworzenie świeckiej mody, aby od 2000 roku oddać swoje umiejętności na służbę liturgii. Rezydujący w Libanie artysta nie ograniczał się jedynie do lokalnych prezentacji swoich dzieł. Jego kunszt dotarł do Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Włoch, Cypru oraz Francji. Papież Franciszek wielokrotnie uhonorował jego twórczość, nosząc jego wspaniałe ornaty, podobnie jak patriarcha maronicki, Mar Béchara Boutros el Raï, oraz wielu innych biskupów Kościoła katolickiego na całym świecie.

Współpracując z różnymi uniwersytetami, Maged Bou Tanous zorganizował liczne wystawy liturgiczne, które oddają hołd majestatowi Boga i Jego chwały poprzez piękno sztuki sakralnej. Jego publikacje, zawierające bogate wyjaśnienia artystyczne, historyczne i teologiczne, stanowią istotne uzupełnienie tych wydarzeń.

W 2017 roku, we współpracy z Uniwersytetem Antonine i pod wysokim patronatem Jego Eminencji Kardynała Bechara Rai, patriarchy maronickiego Antiochii, zorganizował wystawę pod tytułem “Złota Nić w Obliczu Czasu”. W 2018 roku, wspólnie z Uniwersytetem La Sagesse i pod wysokim patronatem Jego Eminencji Kardynała Sandri, zorganizował wystawę w Rzymie pod tytułem “Korona ze Złota”. W 2022 roku, we współpracy z Uniwersytetem św. Józefa ojców jezuitów w Bejrucie i pod wysokim patronatem Jego Eminencji Kardynała Bechara Rai, zorganizował wystawę pod tytułem “Złota Zasłona i Cherubiny”.

Prof. Maged pełni również funkcję koordynatora działu projektowania mody na American University of Science and Technology (AUST) w Bejrucie, gdzie przekazuje swoją wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom projektantów. Jego zaangażowanie w Polsce zaowocowało organizacją wystawy szat liturgicznych maronickich podczas jubileuszu 25-lecia SacroExpo, współorganizowanej przez Maronicką Fundację Misyjną. Dzieła Prof. Mageda Bou Tanousa nie tylko upiększają liturgię, lecz także podkreślają boską chwałę i majestat Boga w Jego sługach, przynosząc wiernym głębsze duchowe doświadczenia z Bogiem poprzez Piekno.

Dr. Andrzej Mochoń – Ukończył geologię na Uniwersytecie Wrocławskim, a stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 roku pracował jako wykładowca geologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W 1989 roku współtworzył jedną z pierwszych prywatnych uczelni w Kielcach – późniejszą Wyższą Szkołę Administracji Publicznej. W 1993 roku współorganizował Świętokrzyską Agencję Rozwoju Regionu, gdzie pełnił funkcje kierownicze przez dziesięć lat. Był również dyrektorem Geoparku Kielce, a w 2006 roku został prezesem zarządu Targów Kielce.

Jest jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz członkiem rady programowej MSPO. Inicjator i organizator pierwszych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. W 2009 roku objął stanowisko konsula honorowego Republiki Federalnej Niemiec w Kielcach. W 2005 roku został członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików, a w latach 2010–2011 był prezesem rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego, później pełniąc funkcję wiceprezesa tej izby. W 2016 roku wybrano go na przewodniczącego związku statystyk targowych Centrex na dwuletnią kadencję.

Pełnił funkcje prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów Targów, wiceprezesa Business Centre Club, kanclerza Loży Świętokrzyskiej BCC, członka rady głównej Staropolskiej Izby Przemysłowo–Handlowej oraz przewodniczącego Forum Gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego. Był także członkiem kapituły nagrody Medal Per Artem ad Deum. Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu muzycznego Memorial to Miles oraz członkiem Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W 2019 roku został przewodniczącym Rady Uczelni Politechniki Świętokrzyskiej.

Jego zaangażowanie na polu fotografii zaowocowało licznymi wystawami, zarówno indywidualnymi, jak i zbiorowymi. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

P. Robert Frąk – Jego działalność i zaangażowanie w promocję wartości chrześcijańskich, a zwłaszcza tradycji i dziedzictwa Kościoła Katolickiego, są godne podziwu. Od ponad dwóch dekad promuje wartości chrześcijańskie poprzez sztukę sakralną, koordynując wydarzenia, które budują mosty i pomagają wiernym wzrastać w ich wspólnotach. Działania te nie tylko wzmacniają społeczność lokalną, ale również przyczyniają się do globalnego uznania i szacunku dla maronickiej spuścizny liturgicznej i kulturalnej, zwłaszcza od 2024 r. Obecnie jest także Dyrektorem SacroExpo.

Regulamin

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości