spot_img

Z okazji 78. rocznicy odzyskania niepodległości Libanu.

Jego Ekscelencja Prezydent Republiki Libanu Generał Michel Aoun przyjął na prywatnym spotkaniu Prezesa Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce, Fabio Loutfi oraz delegację zakonników libańskich z okazji zbliżającej się 78. rocznicy odzyskania niepodległości Libanu. Podczas spotkania zostały poruszone tematy i działalności Fundacji wraz z mnichami z Kościoła katolickiego z obrządku maronickiego w Libanie na rzecz najbardziej potrzebujących i poszkodowanych. Podczas spotkania poruszano również wątki o charakterze wewnętrznym. Prezydent Rzeczypospolitej Libanu wyraził wdzięczność wszystkim Polakom, którzy wraz z Maronicką Fundacją Misyjną w Polsce włączyli się w pomoc narodowi libańskiemu.

“Liban to coś więcej niż kraj, to przesłanie. Jest to przesłanie, które prowadzi nas do refleksji, że nie tylko na horyzoncie morza niebo i ziemia wydają się łączyć, ale także w sercach Libańczyków. Obecny kryzys, którego doświadczamy w Libanie, wykracza znacznie poza realia finansowe, gospodarcze i społeczne. Jest to w istocie kryzys świętości.” przypomina Prezes Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce, Fabio Loutfi.

Prezes Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce wręczył Prezydentowi pismo z wyrazami współczucia i nadziei, że Pan Bóg ocali naród cedrów świętych, aby się stała wola Boża.

“Liban jest krajem, w którym nie ma planów emerytalnych, ubezpieczeń społecznych czy innych programów socjalnych, więc osoby starsze lub słabsze są utrzymywane przez swoje dzieci i krewnych. Jednak w obliczu kryzysu gospodarczego, na który nałożyła się pandemia i skutki uboczne wybuchu, stało się to obecnie niemożliwe. Dla 77% libańskich rodzin brakuje pieniędzy na wyżywienie, a 60% pożycza pieniądze albo kupuje na kredyt. Cena żywności wzrosła o 400% (dane UNICEF). Bezrobocie sięga ponad 50%. Kraj zmaga się z notorycznym brakiem prądu, lekarstw i paliwa. Jest to największy kryzys gospodarczy od 150 lat. W ciągu jednego roku Liban przeżył ich kilka. Pierwszym z nich były społeczne niepokoje i protesty w październiku 2019 r., które do tej pory nie doczekały się konkretnego rozwiązania. Następnym był kryzys COVID-19 o ogromnych kosztach społecznych i finansowych. Na koniec Bejrut przeżył katastrofalny wybuch 4 sierpnia 2020 r., który dotknął w głównej mierze zamieszkałą przez chrześcijan dzielnicę, co miało również ogromne uboczne konsekwencje dla tej wspólnoty. Wiele czynników – poziomy emigracji i wskaźniki urodzin – zmieniają proporcje pomiędzy różnymi wyznaniami. W wyniku tych procesów zmniejsza się liczba chrześcijan. Ta ewolucja będzie niewątpliwie mieć negatywny wpływ na ich rolę i siłę polityczną. Ścisłe powiązanie wolności religijnej z polityką wewnętrzną i zagraniczną wywiera ogromny wpływ na perspektywy pełnej realizacji prawa do wolności myśli, sumienia i religii.” (ACN Source)

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości