spot_img

Perła o wielu blaskach. Lektura Pisma Świętego w oparciu o ojców syryjskich

Fascynująca książka Sabino Chiali porusza tematykę mało znaną polskim czytelnikom, nawet wśród teologów. Interpretacja tekstów biblijnych przez ojców syryjskich jest warta poznania z kilku powodów. Po pierwsze, sposób myślenia syryjskich chrześcijan zasadza się na mentalności typowo semickiej, a więc bliskiej Izraelitom, jednak nieco odmiennej. Po drugie, język syryjski (wcześniej zwany syriackim) wyrasta ze swoistej formy języka aramejskiego, którym posługiwał się Jezus. Po trzecie wreszcie, to właśnie na język ojców syryjskich dokonano jednych z najstarszych tłumaczeń Biblii, spośród których wymienić można Vetus Sira, Peszittę, przekłady Filoksena z Mabbug czy Tomasza z Harkel. Choć minęły wieki od czasu, gdy ojcowie syryjscy sięgali po pióro, by komentować Biblię, ich interpretacja wciąż otwiera nowe horyzonty wiary, także przed współczesnymi czytelnikami. Gorąco polecam!

ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

Dorobek chrześcijan orientalnych jest raczej pomijany w kursorycznych wykładach teologii. Ich język dyskursu, pełen symboli, jest obcy naszej mentalności. W wielu publikacjach albo nie zauważa się ich, albo zbywa stwierdzeniem, że nie wnoszą one nic nowego. Tymczasem spuścizna teologiczna chrześcijańskiego Orientu jest niesamowicie bogata, a jej centrum stanowi studium Pisma Świętego. To dla niego stworzyli pierwszy uniwersytet – szkołę w Nisibis, której spuścizna bez względu na konotacje wyznaniowe, jest ogromna. Praca o. Sabino Chiali jest świadectwem dziedzictwa biblijnej egzegezy naszych zapomnianych braci w Oriencie.

ks. dr hab. Jan Żelazny

Sabino Chialà – włoski zakonnik, teolog i biblista, a także przeor Wspólnoty monastycznej z Bose. Znawca języka hebrajskiego i syryjskiego oraz chrześcijańskich pism apokryfi cznych i literatury pierwszych wieków chrześcijaństwa, zwłaszcza wschodniego. W szczególności zajmuje się ojcami pustyni. Ukończył studia na Uniwersytecie Turyńskim i Katolickim Uniwersytecie w Louvain. Jest wykładowcą Akademii Ambrozjańskiej w Mediolanie. Jest autorem licznych publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także tekstów duchowych. Organizuje konferencje i rekolekcje związane z powyższą tematyką.

Autor Sabino Chialà
Format 140 x 208 mm
ISBN ISBN 978-83-7485-460-3
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron 256
Rok wydania 2023
Wydawnictwo Bratni Zew
Kod EAN 978837485460

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości