spot_img

Wielki Post | duchowa podróż wspólnoty

Pięćdziesiąte przesłanie Wielkiego Postu
od Jego Błogosławionego Patriarchy,
Kardynała Beszary Butros elRai – Patriarchy Antiochii i całego Wschodu.

Wszyscy jesteśmy wezwani do obchodzenia Wielkiego Postu, idąc za przykładem naszego Pana Jezusa Chrystusa, który “A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód.” (Mt 4, 2).

Wspólnotowa podróż przez te czterdzieści dni opiera się na trzech zintegrowanych i wzajemnie powiązanych elementach: poście, modlitwie i jałmużnie. Post polega na powstrzymaniu się od jedzenia od północy do południa na znak pokuty, żalu i skruchy za grzechy powszednie i śmiertelne oraz wyznania ich. Jest to czas odnowy dla pokutnika i początek nowego życia.

Wielki Post to czas powrotu do Boga poprzez sakrament pojednania, ustanowiony przez Pana Jezusa z obfitością Jego Bożej miłości i miłosierdzia. Jest to nowa regeneracja, która wymazuje stare życie, zdeformowane przez grzechy. Post jest świętym czasem powrotu do Boga, solidarności z naszymi braćmi i siostrami, dzielenia postu, życia i cierpień Chrystusa, przeciwstawiania się kusicielowi. Modlitwa jest wzniesieniem umysłu i serca do Boga, ludzką odpowiedzią na Słowo Boże, które karmi naszą wiarę. Jest uniżeniem serca przed wielkością Boga i potrzebą człowieka dla Niego, od którego pochodzi każdy dobry dar.

Wielki Post to czas modlitwy i odnowy Bożych darów. Autentyczna i skuteczna modlitwa jest modlitwą serca, a nie tylko ust, ponieważ jeśli serce jest daleko od Boga, modlitwa ust traci swoją wartość. Serce jest mieszkaniem Boga, gdzie modlitwa staje się relacją przymierza i komunii z Nim. Jałmużna polega na dzieleniu się z naszymi braćmi i siostrami tym, czego potrzebują z tego, co mamy, niezależnie od tego, czy mamy dużo, czy mało.

Poprzez dzielenie się i komunię pokonujemy pokusę egoizmu, chciwości i miłości do pieniędzy, które sprzeciwiają się prymatowi Boga w naszym życiu. Kult światowego bogactwa oddziela nas od Boga i naszych braci i sióstr, zwodząc nas złudnym szczęściem. Jałmużna jest aktem miłości wobec tych, którzy są w potrzebie materialnej, moralnej, duchowej lub społecznej. Sam Chrystus utożsamia się z tymi braćmi i siostrami (por. Mt 25:35-36).

Wytyczne duszpasterskie
A – Post wielkopostny i post poza Wielkim Postem

1. Wielki Post trwa siedem tygodni jako przygotowanie do Wielkanocy. Rozpoczyna się w Poniedziałek Popielcowy, a kończy wieczorem w Wielką Sobotę. Polega na wstrzemięźliwości od pokarmów od północy do południa, a także na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mlecznych (mleka, jego pochodnych oraz jaj).

2. Z postu i wstrzemięźliwości zwolnione są: soboty, niedziele oraz następujące święta: św. Jana Marona (2 marca), Czterdziestu Męczenników (9 marca), św. Józefa (19 marca) oraz Zwiastowania Pańskiego (25 marca), a także uroczystości patrona parafii. Przez cały Wielki Tydzień, od poniedziałku do Wielkiej Soboty, obowiązuje post i wstrzemięźliwość.

3. Z postu i abstynencji zwolnione są osoby chore i starsze, które potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby odzyskać siły – zwłaszcza te, które są poddawane leczeniu z powodu chorób przewlekłych lub znajdują się w trudnej sytuacji zdrowotnej – a także pacjenci hospitalizowani tymczasowo lub na stałe. Dzieci powinny rozpocząć post rok po Pierwszej Komunii Świętej, z uwzględnieniem ich szkolnej rutyny.

Ci, którzy są zwolnieni z postu i abstynencji, powinni zadowolić się lekkim śniadaniem
wystarczającym do przyjęcia leku.

Ze względu na wymagania współczesnego życia i aby zmniejszyć obciążenie wiernych,
wstrzemięźliwość pozostaje obowiązkowa w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu i
Wielkiego Tygodnia. Ci, którzy nie są w stanie jej przestrzegać, muszą to
zrekompensować uczynkami miłosierdzia.

4. Abstynencja w Kościele jest praktykowana podczas trzech świąt, z których każde trwa tydzień, zgodnie z naszym autorytetem: post Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Dwunastu Apostołów (od 21 do 28 czerwca), post Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (od 8 do 14 sierpnia) oraz post Bożego Narodzenia (od 16 do 24 grudnia).

5. Post w piątki pozostaje obowiązkowy przez cały rok, z wyjątkiem: Piątku przed
rozpoczęciem Wielkiego Postu Piątków między Wielkanocą a Zesłaniem Ducha
Świętego oraz między Bożym Narodzeniem a Objawieniem Pańskim Piątków, które
zbiegają się z następującymi świętami: Obrzezanie Dzieciątka Jezus (1 stycznia) św.
Antoniego Antoniego Wielkiego (17 stycznia) Ofiarowanie Jezusa w świątyni (2 lutego)
św. Jana Marona (2 marca) Czterdziestu Męczenników (9 marca) św. Józefa (19 marca)
Zwiastowanie (25 marca) św. Piotra i Pawła (29 czerwca) Wniebowzięcie Najświętszej
Maryi Panny (15 sierpnia) św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia) Narodzenie Najświętszej
Maryi Panny (8 września) Podwyższenie Krzyża Świętego (14 września) Niepokalane
Poczęcie (8 grudnia) Narodzenie Pana Jezusa (25 grudnia) Święto patrona parafii
Najświętszego Serca Pana Jezusa.

B – Post
Post eucharystyczny polega na powstrzymaniu się wiernych i kapłanów od wszelkich lekkich pokarmów w ramach przygotowania do Świętej Eucharystii, przynajmniej na godzinę przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Przy tej okazji przypominamy sobie, jak ważne jest zachowanie stanu łaski, skromność w ubiorze, pobożność oraz wzywanie Chrystusa obecnego w Chlebie i Winie.

Wielki Post jest „korzystnym czasem”, którego duchowe i ludzkie zasługi wynikają z postu, modlitwy, jałmużny, a także pokuty i pojednania. Jest to „czas łaski”, który prowadzi nas do nowego życia w Wielkanoc Chrystusa.

Prosimy Boga, przez wstawiennictwo Matki Bożej Libańskiej i św. Marona, aby obdarzył swoją łaską wszystkich członków Kościoła: pasterzy, kapłanów, mnichów, zakonników i wiernych w Libanie, zarówno na terytorium patriarchalnym, jak i w diasporze.

Błagamy o stabilność i pokój dla naszych narodów, na chwałę Trójcy Świętej: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.

Z miłością, modlitwami i apostolskim błogosławieństwem.

Bkerké, 24 lutego 2025 r.
Podpisał JE Kardynał Beszara Butros elRai
Patriarcha Antiochii i całego Wschodu

Możesz pobrać tutaj książkę modlitewną na okres Wielkiego Postu w języku arabskim.

Wybrane dla Ciebie

spot_img

Święty ojciec Szarbel Machluf został patronem fundacji na mocy dekretu opata zakonu oraz przeora Sanktuarium św. Szarbela (klasztor św. Marona w Annai) z dnia 28 maja 2019 r.

spot_img
- Komunikaty -spot_img
- Zamów online przez nasz formularz - spot_img
- Modlimy się za Ciebie! -spot_img
- Wesprzyj nas -spot_img

Wiadomości